[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Miyom

Rahimdeki Miyom rahimle ilgili önemli bir diğer faktör de olabilir. Miyomlar rahimin adele tabakasından gelişen iyi huylu urlardır. Bunlar genellikle kansere yol açmazlar. Her 3-4 kadından birinde(%25-30) miyom vardır. Bu miyomlar rahimin içerisinde ise infertiliteye ve/veya adet dönemlerinde şiddetli kanama bozukluklarına neden olabilirler (adet dönemlerinde fazla kanamalar olur). Eğer bir kadında adet kanamalarında düzensizlik ve kanama miktarı fazla oluyorsa bu kadınları miyom yönünden değerlendirmekte fayda vardır.

Ayrıca miyomlar rahimin adele tabakasından dışa doğru da gelişebilirler. Bazen tek miyom olduğu gibi bazen çok sayıda miyomlar da olabilir. Özellikle birden fazla miyom varsa ve çapları da 4-5 cm den büyükse genellikle ameliyat olması gerekmektedir. Ameliyat olduktan sonra hamile kalma şansı artmakta ve adet kanamaları da normale dönmektedir.

Tedavisi: Miyomların tedavisi ameliyattır. Ameliyatlar açık veya kapalı(laparoskopi) olarak yapılmaktadır. Laparoskopik miyom ameliyatının açık ameliyata nazaran birçok avantajları mevcuttur. Bu hastaların ameliyattan en az 8-12 ay sonra hamile kalması önerilir.

Rahim içerisine yerleşmiş miyomlar ise (Submüköz Miyomlar) Histerosopi dediğimiz optik kameralar vasıtasıyla rahim içerisine girilerek, lazer veya elektrokoter ile miyomlar traşlanarak çıkarılırlar. Ameliyat sonrası 3-4 ay sonra hastalara hamile kalması önerilir.

Yazar: Prof. Dr. Kadir SAVAN
Siz değerli hastalarımı bilgilendirmek amacıyla elimden geldiğince yazmaya çalışıyorum.
Prof. Dr. Kadir SAVANKadın Doğum Uzmanı

Tüm merak ettiklerinizi sormak ve randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilir veya telefonla arayarak bana ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?