Genital Enfeksiyonları

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Genital Enfeksiyonları

Kadın genital yollarına ait enfeksiyonlar infertilite ve tüp bebek başarısızlıklarının önemli bir sebebini oluşturmaktadır. Özellikle vajinal enfeksiyonlar, erkek spermlerinin rahim ağzından yukarı doğru rahime geçişini engeller(Spermlerin ölümüne yol açar). Bunun sonucunda kadında infertiliteye yol açar. Ayrıca rahim içi zarın(Endometrium) enfeksiyonları da döllenmiş embriyonun rahim içerisine yuvalanması ve gelişmesine engel olabileceğinden dolayı hamile kalmayı engeller. Sonuçta da ya kısırlığa yol açar veya düşüklere yol açar. Özellikle tekrarlayan düşük vakalarında ve tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı durumlarında genital organlarda kronik bir enfeksiyon(Kronik Endometrit) olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer enfeksiyona ait bir sebep varsa bu enfeksiyonlar bir an önce tedavi edilmeli ve giderilmelidir.

Tedavisi

Vajinal yolla uygulanan fitiller ve ağızdan kullanacağımız antibiyotiklerle enfeksiyonları çok kolay tedavi edebilmekteyiz. Bu tedavi sonucunda hastalarda gebe kalma oranı yönünden oldukta yüz güldürücü sonuçlar elde ediyoruz.

Yazar: Prof. Dr. Kadir SAVAN
Siz değerli hastalarımı bilgilendirmek amacıyla elimden geldiğince yazmaya çalışıyorum.
Prof. Dr. Kadir SAVANKadın Doğum Uzmanı

Tüm merak ettiklerinizi sormak ve randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilir veya telefonla arayarak bana ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?