Yumurtalık Kistleri ve Tümörleri

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Yumurtalık Kistleri ve Tümörleri

Yumurtalık kistleri ergenlik döneminden başlayarak menopoza kadarki süreç içerisinde her kadında görülebilir. Kistler yumurtalıklardan gelişen iyi huylu tümöral oluşumlardır. Genellikle kist kesesi içerisinde sıvı birikmesi şeklinde görülür. Büyük bir çoğunluğu basit yumurtlama kistleridir(su kistleri). Bu kistler genellikle 3-5 ay içerisinde kendiliğinden gerilerler. Ancak bazı kistlerde doğum kontrol hapları veya hormon hapları verilerek kistlerin daha çabuk ve kısa sürede gerilemesi sağlanabilir. Eğer bu kistler 5-6 aydan fazla bir süre devam ederse, veya gittikçe büyümesini sürdürürse o zaman bu kistler cerrahi operasyonla çıkarılmalıdırlar(özellikle laparoskopik cerrahi ile).

Diğer bir yumurtalık kisti ise Endometriozis veya çikolata kistleri olabilir. Bu kistlerde özellikle ergenlik dönemi sonrasında ortaya çıkar ve genç kızlarda şiddetli karın ve kasık ağrısı ile birlikte adetlerin çok şiddetli ağrılı olması şeklinde kendini gösterir. Ayrıca endometriozisi olan evli kadınlarda kısırlık problemleri ön planda görülmektedir. Evli bir çiftte adetlerin ağzılı olması ve en az 1 yıldır evli olmalarına rağmen çocuklarının olmaması endometriozis şüphesini akla getirmelidir.

Yumurtalık tümörleri ise yumurtalıktan gelişen sert doku şeklindeki tümöral oluşumlardır. Bunların gelişimleri bazen yıllarda sessizce devam eder, bazen hiçbir şikayet ve belirti göstermeyebilir. Ancak son yıllarda gittikte artan karın ağrısı, karında şişlik hissi ve infertilitesi olan kadınlarda yumurtalık tümörü olabileceği akılda bulundurulmalıdır. Ergenlik döneminden itibaren genç kızlar ve kadınların belli aralıklar ile karınlarını el ile yoklamaları, karınlarında sertlik veya ele gelen kitle olması durumunda bir kadın doğum uzmanına müracaat etmesi gerekmektedir.

Yumurtalık Tümörü Tanısı

İmekolojik muayene, ultrason muayenesi, tomografi veya Pelvik MRI ile konulmaktadır. Ancak bu tümörlerin iyi veya kötü huylu olup olmadığını anlamak için tümör markerleri(CA-125, CA-19-9, AFP, CEA) istenerek tümörün cinsine ve tedavi şekline karar verilmektedir.

Yumurtalık Tümörü Tedavisi

Açık cerrahi ameliyatla karına girilir. Patolojik incelemeler için karından gerekli örneklemeler için numuneler alınır ve patolojik incelemeye(Frozen Patoloji) gönderilir. Patoloji inceleme sonucu temiz ise sadece yumurtalık tümörü alınır. Patolojik inceleme sonucu kötü ise; ve hasta çocuk istemiyorsa rahim ile birlikte yumurtalıklar alınır. Eğer patolojik sonucu kötü ve çocuk isteği varsa tümörlü yumurtalık alınır, rahim ve diğer yumurtalık korunur ve gerekirse koruyucu kemoterapi yapıldıktan sonra hastaya uygun çocuk tedavisi uygulanır.

Yazar: Prof. Dr. Kadir SAVAN
Siz değerli hastalarımı bilgilendirmek amacıyla elimden geldiğince yazmaya çalışıyorum.
Prof. Dr. Kadir SAVANKadın Doğum Uzmanı

Tüm merak ettiklerinizi sormak ve randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilir veya telefonla arayarak bana ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?