Vajinitler

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Vajinitler

Vajinit: Vajinanın herhangi bir mikrop tarafından oluşturduğu iltihabi durumlardır. Normalde bir kadında vajinada vajina florasını oluşturan çok sayıda faydalı ve koruyucu bakteriler bulunmaktadır. Bu bakteriler vajinanın korunmasını, vajina pH ‘nın düzenlenmesini ve vajinanın kayganlığını sağlar. Bazı durumlarda vajinanın mikrobiyolojik florasında bir bozukluk oluşmakta ve bu bozukluğun sonucu olarakta vajinada bazı mikrobik ajanlar vajina enfeksiyonlarına yol açabilmektedir. Vajinanın bu enfeksiyonlarına Vajinit denir.

Vajinite en çok sebep olan faktörlerin başında: Mantarlar(Kandidalar), Virüsler(HPV Virüsü, Herpes Virüsleri ve diğer virüsler), Trikomonas Mikropları ve çok sayıda bakteriyel ajanlar gelmektedir.

Özellikle mantar enfeksiyonları yaz aylarında, vajen pH’ının bozulduğu durmlarda ve gebelerde daha sık görülmektedir. Mantar enfeksiyonlarının en önemli belirtileri: Vajinada kaşıntı, yanma, vajina ve perine bölgesinde kızarıklıklar ve vajinada beyaz-süt çürüğü görünümünde vajinal akıntıların olmasıdır. Mantar enfeksiyonlarında uygun tedavi ile her iki eş birlikte tedavi edilmelidir.

Virüslere bağlı vajinal enfeksiyonlarda; uzun süre devam eden hafif kirli akıntılar, vajina içerisinde yanma ve batma tarzında ağrıların olması ve daha önce uygulanan vajinit tedavileri buna cevap vermemiş olması virüs enfeksiyonlarını düşündürmelidir. O nedenle özellikle HPV enfeksiyonlarının var olup olmadığını, HPV testi pozitif olanlarda özellikle kanser riski yüksek olanlar HPV tiplerinin var olup olmadığı araştırılmalıdır. Özellikle HPV 16 ve HPV 18 tipleri vajen ve rahim ağzı kanseri yapma riski yüksek olan HPV virüsleridir. Özellikle bu tür virüs enfeksiyonu olan kadınların belirli aralıklarla ve düzenli olarak kontrol ve takip edilmelidirler(Daha sonraki HPV testi ve SMEAR testleri negatif olana kadar).

Trikomonas Enfeksiyonları

Özellikle üreme çağındaki kadınların yaklaşık olarak %30-40’ında görülmektedir. Özellikle pis kokulu, sarı-yeşilimsi ve hafif köpüklü bir vajinal akıntı görülmektedir. Bu koku kadınları rahatsız eder, iç çamaşırlarında lekelenmeye yol açmaktadır. Özellikle cinsel ilişki sırasında ve sonrasında her iki eşi de rahatsız eden bir koku görülmektedir. Uygun antibiyotikler ile her iki eş birlikte tedavi edilmelidir.

Bakteriyel Enfeksiyonlar

Özellikle üreme çağındaki kadınların yaklaşık olarak %30-40’ında görülmektedir. Özellikle pis kokulu, sarı-yeşilimsi ve hafif köpüklü bir vajinal akıntı görülmektedir. Bu koku kadınları rahatsız eder, iç çamaşırlarında lekelenmeye yol açmaktadır. Özellikle cinsel ilişki sırasında ve sonrasında her iki eşi de rahatsız eden bir koku görülmektedir. Uygun antibiyotikler ile her iki eş birlikte tedavi edilmelidir. Vajen enfeksiyonu hastalığına yol açan çok sayıda bakteri bulunmaktadır. Bunların en başlıcaları; bakteriyel vajinozis, klamidya, mikoplazma, streptokoklar, E.Coli ve diğer birçok bakteriler vajinada enfeksiyona yol açarlar. Bu bakterilerle oluşan enfeksiyonlar kirli ve sümüksü tarzda bir akıntıya yol açarlar. Özellikle bakteriyel vajinozis olan kadınlarda vajende kirli ve kokuşmuş balık kokusu hissedilmektedir. Her iki eş birlikte uygun antibiyotikler ile tedavi edilmelidirler.

Yazar: Prof. Dr. Kadir SAVAN
Siz değerli hastalarımı bilgilendirmek amacıyla elimden geldiğince yazmaya çalışıyorum.
Prof. Dr. Kadir SAVANKadın Doğum Uzmanı

Tüm merak ettiklerinizi sormak ve randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilir veya telefonla arayarak bana ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?