Doğum Sonu Genital Yırtıklar(Vajen Yırtıkları)

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Doğum Sonu Genital Yırtıklar(Vajen Yırtıkları)

Vajinal doğum yapan kadınlarda genellikle belli derecelerde vajina yırtıkları görülmektedir. Bu yırtıklar bazı hastalarda az bazı hastalarda ise ileri derecede fazla olmaktadır. Normalde vajen çapı 2 – 2.5 cm arasında değişmektedir. Normal doğumlarda bebek başının çapı 11 – 12 cm, olduğundan doğum esnasında büyük olan bebeğin kafası vajinayı genişleterek ve yırtarak dışarı çıkmaya çalışır. Bu yırtıklar doğum kanalının yapısı ile doğru orantılıdır. Özellikle doğum kanalı veya vajinanın dar olduğu kadınlarda vajinada çok önemli ve derin yırtıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu yırtıklar doğum işlemi esnasında uygun bir şekilde ve adelelerin karşılıklı dikilmesi ile büyük ölçüde tamir edilirler. Ancak bazı hastalarda vajen darlığı ve onarımı yeterli olmayabilir. Bu hastalarda yaşın ilerlemesi ile birlikte kabızlık şikayetleri de varsa vajinanın genişlemesi, vajinada sarkma ve idrar torbasında sarkmaya yol açar. Vajina ve doğum organlarının sarkması sonucu kadında idrar kaçırmaları da başlar. Özellikle 40 yaşından itibaren zor doğumlar ve vajen yırtıkları bağlı olarak kadınların %25-40’ında idrar kaçırma şikayeti görülmektedir. Bu şikayetler yaş ilerledikçe gittikçe artar. En basit hareketlerde ve öksürme ile idrar kaçılır. Bu da hastanın sosyal yaşantısını büyük ölçüde bozar.

Vajen Yırtıkları Tanısı

Jinekolojik muayene ile çok net bir şekilde değerlendirilir. Muayene esnasında kaçıncı derece yırtık olduğu, vajen yırtığı ile birlikte idrar torbası tabanında sarkma(sistosel) olup olmadığı ve özellikle makat bölgesinde sarkmanın(rektosel) olup olmadığı değerlendirilir. Sarkmaların hangi aşamada ve kaçıncı derecede olduğu belirlenerek uygun tedavi planlanır.

Vajen Yırtıkları Tedavisi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi vajen yırtıklarının derecesi ve sarkmanın derecesine göre tedavi planlanır.
Eğer sarkma ve yırtık derecesi az ise KEGEL Egzersizleri ve vajina daralmasına yol açan fiziksel tedaviler uygulanır. Başarı sağlanmaz ise cerrahi operasyonlar uygulanır.

Vajen Yırtıklarının Cerrahi Tedavisi

Özellikle vajen yırtıkları uygun şekilde adele ve mukoza tabakası birlikte – vajeni daraltacak şekilde onarılmalıdır. İdrar torbası ve makat bölgesindeki sarkmalar da çok belirgin ise vajen onarımı ile birlikte idrar torbası ve makat bölgesi sarkmaları da onarılarak estetik yönden vajen bütünlüğü ve darlığı sağlanmış olur. Özellikle vajen yırtıkları ve sarkmalarda vajinal estetik ameliyat yapılması çok önemlidir.

Yazar: Prof. Dr. Kadir SAVAN
Siz değerli hastalarımı bilgilendirmek amacıyla elimden geldiğince yazmaya çalışıyorum.
Prof. Dr. Kadir SAVANKadın Doğum Uzmanı

Tüm merak ettiklerinizi sormak ve randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilir veya telefonla arayarak bana ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?