Sistosel (İdrar Torbası Sarkması)

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Sistosel (İdrar Torbası Sarkması)

Sistosel, idrar torbası(mesane) tabanının vajenden dışarıya doğru sarkması durumudur. Normal kadınlarda mesane tabanı ve vajen üst duvarı idrar torbasını hamak şeklinde yukarı doğru çeker ve asar. Bu nedenle idrar kaçırması önlenmiş olur.

Zor doğum yapan kadınlarda, iri bebek doğuran kadınlarda ve müdahaleli doğumlarda vajende yırtıklar ve idrar torbası tabanında zorlanmalara bağlı olarak destek kaybı olur. Bunun sonucu olarak idrar torbası tabanı vajinaya doğru ve daha sonra da dışarı doğru sarkmaya başlar. Bu durum başlangıçtaki bir kaç yıl içerisinde idrar kaçırmasına yol açar. İlerleyen yıllarda ise idrar torbası aşırı derecede sarkmış olduğundan dolayı idrar yapamama ve idrar yaparken güçlükler olmaktadır. Mesane sarkması, idrar kaçırma ve idrar yaparken zorluklara yol açması nedeni ile kadınların sosyal yaşantısını bozan önemli bir sağlık problemidir. Bazen hastalar idrar torbasını yukarı ittirmeden normal olarak idrar yapamazlar. Ancak idrar torbasını parmakla yukarı ittirdikten sonra idrar yapabilirler. Bu durumda vajen ve idrar torbasında yaralanmalara veya enfeksiyonlara yol açmaktadır.

Sistosel Tedavisi

İdrar torbası sarkması tedavisi 2. dereceden ileri ise ameliyat yapılarak idrar torbası alanı toparlanır. Eğer idrar kaçırma şikayeti de varsa aynı seansta idrar torbasının boynuna askı operasyonu(TOT veya TVT operasyonları) yapılarak idrar kaçırma şikayetleri önlenmiş olur.
Ameliyatlatta başarı oranı %90’ın üzerindedir.

Sistosel(idrar torbası sarkması) olan kadınların düzenli kontrol muayeneleri yaptırmaları, muayene sırasında sistoselin derecesi gittikçe artıyorsa ve idrar yapmada zorluklar oluyorsa biran önce ameliyat olmaları gerekmektedir.

Yazar: Prof. Dr. Kadir SAVAN
Siz değerli hastalarımı bilgilendirmek amacıyla elimden geldiğince yazmaya çalışıyorum.
Prof. Dr. Kadir SAVANKadın Doğum Uzmanı

Tüm merak ettiklerinizi sormak ve randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilir veya telefonla arayarak bana ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?