Kadınlarda Rahim Sarkması (Uterus Prolapsusu)

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Kadınlarda Rahim Sarkması (Uterus Prolapsusu)

Çok doğum yapan kadınlarda ve zor doğum yapan kadınlarda rahimi karın içerisinde asıcı bağlarında zedelenmeler ve zayıflamalar olmaktadır. Ayrıca müdahaleli doğumlarda da rahim ve asıcı bağlarında travmalar oluşmaktadır. Bu travma ve zedelenmeler sonucu rahim normalde olması gereken yerden biraz aşağı doğru(vajina içerisine doğru)bir rahim sarkması başlar. İlerleyen yazla birlikte dokulardaki desteklerin zayıflamasına bağlı olarak zedelenmiş olan asıcı bağlar iyice gevşer ve uterusu yerinde tutamaz ve ilerleyen zaman içerisinde uterus iyice vajene ve bazen de vajenden dışarı doğru sarkmaya başlar. Bu durum başlangıçta idrar kaçırma şikayetlerine yol açar. Daha sonra idrar torbası ve bağırsaklarda rahim ile birlikte aşağı doğru sarkmaya başlarlar. Neticede idrar yapmakta zorluklar oluşur, hasta büyük abdestini rahat yapamaz ancak eliyle idrar torbasını ve bağırsakları yukarı ittirerek idrarını ve büyük abdestini yapabilir. Bu durum hastaların günlük yaşantılarını ve sağlıklarını olumsuz yönde etkilemektedir. İdrar torbası ve vajenin sarkmasına bağlı olarak bazen vajinada ve idrar torbasında ülser tarzında yaralar ortaya çıkmaktadır.

Rahim Sarkması Teşhisi

Jinekolojik muayene ve Pelvik MRI ile rahatlıkla konulabilir.

Rahim Sarkması Tedavisi

Erken dönemdeki rahim sarkmasında KEGEL Egrersizler ile vajina ve perine tabanı güçlendirilerek rahim sarkması önlenmeye çalışılır.
Bazen vajene yerleştirilen Peser Halkalar ile rahim yukarda tutulmaya çalışılır. Yine de sonuç alınmazsa veya rahim gittikçe sarkmaya devam ederse(sarkmanın derecesi artarsa) cerrahi ameliyat uygulanır. Bu operasyonlar hastanın yaşına ve çocuk isteği durumuna göre ayarlanır. Öncelikle rahimi ve asıcı bağlarını kalça kemiğinin iç yüzüne yama konularak(MESH) asılır. Bu yöntemle başarı oranı %90’ın üzerindedir. Hastanın yaşı 45’lerin üzerinde ise ve çocuk isteği yoksa rahim alınır ve vajen yukarı doğru asılarak rahim sarkması ve idrar torbası sarkması birlikte önlenir(ortadan kaldırılır).

Yazar: Prof. Dr. Kadir SAVAN
Siz değerli hastalarımı bilgilendirmek amacıyla elimden geldiğince yazmaya çalışıyorum.
Prof. Dr. Kadir SAVANKadın Doğum Uzmanı

Tüm merak ettiklerinizi sormak ve randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilir veya telefonla arayarak bana ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?