Vajen ve Genital Yolların Virütik Enfeksiyonları

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Vajen ve Genital Yolların Virütik Enfeksiyonları

Kadınlarda en sık görülen virütik enfeksiyonların HPV Virüs Enfeksiyonları ve Herpes Simplex Virüs Enfeksiyonları gelir. Nadiren de diğer virüs enfeksiyonları, vajinal enfeksiyonlara yol açabilmektedirler. Virüs enfeksiyonları daha çok cinsel yolla bulaşmakla birlikte diğer yollarla da(Başkalarına ait eşyalar, iyi steril edilmemiz havuz ve saunalar veya toplu yaşam ortamlarında) bulaşabilmektedir. Modern toplumlarda üreme çağındaki kadınların yaklaşık %50-60’ı yaşamlarının bir dönemlerinde virüs enfeksiyonlarına maruz kalabilirler. Özellikle HPV virüsleri vücuda girdikten sonra uzun süre vücutta kalırsa veya tedavi edilmezlerse rahim ağzı kanseri veya vajen kanserine yol açabilmektedir. O nedenle virütik enfeksiyon hikayesi olan veya şüphelenilen hastalarda SMEAR testi ve HPV-DNA testleri ile HPV virüsünün tipi belirlenir. Özellikle tip 16, tip 18 ve diğer bazı tipler özellikle yüksek riskli virüsler olup kanser riski en yüksek olan virüslerdir.

Bu virüsler vücuda bulaştıklarında önce kadınlarda vajinal akıntı, vajende yanma ve batma tarzında ağrılar ve antibiyotik tedavisi ile geçmeyen vajinal enfeksiyonlar durumunda HPV veya Herpes Simplex Virüsü olabileceği düşünülmelidir.

Ergenlik dönemindeki kızlarda(13-18 yaş arası) ilk muayenelerinde HPV testi yapılması yararlıdır. HPV pozitif olanlarda bu test ise HPV-DNA testi her 6 ayda bir yenilenerek HPV virüslerinin vücuttan temizlenip temizlenmediğine bakılır. Eğer virüsler vücutta yaklaşık 2 yıl içerisinde temizlenmemiş ise ve 10 yıldan fazla bir süre kronik enfeksiyon oluşturursa rahim ağzı kanseri riski artmaktadır. Özellikle uzun süre vücutta kalan HPV enfeksiyonlarında kanser taraması testleri yapılmalıdır.

Virütik Enfeksiyonların Tedavisi

Bazı antivirütik ilaçlar verilir, vajen temizliğine dikkat edilir, vajende başka enfeksiyonlar(mantar, trikomonas ve bakteriler) varsa uygun bir şekilde Virütik enfeksiyonların tedavisi yapılarak vajen temizliği sağlanmış olur. Ayrıca vücut savunma sisteminin zayıf olduğu durumlarda da virüs enfeksiyonları daha sık görülür ve vücutta daha sık enfeksiyona yol açarlar.

Yazar: Prof. Dr. Kadir SAVAN
Siz değerli hastalarımı bilgilendirmek amacıyla elimden geldiğince yazmaya çalışıyorum.
Prof. Dr. Kadir SAVANKadın Doğum Uzmanı

Tüm merak ettiklerinizi sormak ve randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilir veya telefonla arayarak bana ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?